Kausi oli tapahtumarikas ja menestyksekäs Inrayn sponsoroimalle Viski Maliselle, joka ehti kilpailujen ja harjoittelun ohessa myös valmistua lukiosta, aloittaa armeijan urheilukoulussa sekä varmistaa opiskelupaikan yliopistossa.
Kevätkausi käynnistyi harjoitusleirillä Ruotsissa, jonka jälkeen ohjelmassa oli SM-kisoja ja nuorten näyttökisoja. Ensimmäinen Suomen mestaruus irtosi Espoon SM-Sprintissä, ja näyttökisojen vahvat sijoitukset (2., 3., 8. ja 9.) varmistivat paikan Nuorten MM-kisoihin Tšekkiin ja Nuorten Eurooppa-Cupiin (JEC) Itävaltaan. Heinäkuun Nuorten MM-kisoissa flunssa verotti suorituksia, mutta kesän ohjelmaan mahtui myös Jukolan viesti, tiivistä harjoittelua ja kansallisia kilpailuja.
Syyskauden kohokohtiin kuuluivat SM-pitkän ja keskimatkan voitot, jotka täydensivät kolmen Suomen mestaruuden kokonaisuuden. Lisäksi kilpailukalenterissa nähtiin JEC Wienissä ja Sotilaiden MM-kisat Espanjassa, joissa parhaat sijoitukset tulivat keskimatkalta (11. JEC:ssä ja 30. Sotilaiden MM-kisoissa). Kuluneella kaudella Vinski saavutti myös H20-sarjan rankingin ykkössija, joka osoittaa koko kauden tasaisen vahvaa suorittamista.
Vaikka kilpailukausi on nyt päättynyt, katse on jo tulevassa. Armeijan Urheilukoulussa Santahaminassa tapahtuva palvelus tuo uudenlaista rytmiä harjoitteluun. Tuleva talvi kuluu peruskunnon rakentamisen ja ensi vuoden kilpailuihin valmistautumisen parissa. Lisäksi Mikkeli-Jukola 2025 on merkittävä tavoite, johon liittyvät järjestelyt ovat jo hyvässä vauhdissa.
Inray on sponsoroinut Vinskin urheilu-uraa vuodesta 2022 alkaen. Odotamme innolla tulevaa kautta ja jatkoa Vinskin vahvalle kehityskaarelle niin kotimaisissa kuin kansainvälisissä kisoissa.